,,Umelo,, vytvorené rezortové ostrovy sú nesmierne predražené a pretvorené podľa najnáročnejších požiadaviek návštevníkov. Sú to súkromné ostrovy, na ktorých nežijú domáci. Treba si preto vybrať ostrov, na ktorom sa dajú zažiť ozajstné Maledivy so všetkým čo k nim patrí! U mňa to bol ostrov Thoddoo – ovocný raj.

 Ako sa dostať na ostrov Thoddoo?

  • Speed Boat - pondelok, utorok, streda, štvrtok, sobota, nedeľa - odchod z Male o 16:00, cesta trvá 45 minút a cena je 50USD na osobu.
  • Local ferry - pondelok, utorok, streda, štvrtok, sobota, nedeľa - odchod z Male o 23:45, cesta trvá 5 hodín.
  • Province ferry - utorok, štvrtok, nedeľa - odchod z Male o 09:00 + prestup na ostrove Rasdhoo o 15:00, cesta z Male na Rasdhoo trvá 3 hodiny a z Rashdoo na Thoddoo hodinu. Cena 53MVR na osobu.
  • Súkromný motorový čln - na vyžiadanie, cena 585USD + 50USD za osobu, maximálny počet osôb je 12. Cesta trhá hodinu aj pol.

Z letiskového ostrova do hlavného mesta premávajú lode každú chvíľu, cesta trvá asi 5 minút a cena na osobu je 10MVR / 1USD.

 Ako sa dostať naspäť na letiskový ostrov Male?

  • Speed Boat - utorok, štvrtok, sobota, nedeľa - odchod z Thoddoo o 07:00, cesta trvá 45 minút a cena je 50USD na osobu.
  • Speed Boat - pondelok, streda - odchod 05:30, cesta trvá 1,5h a cena je 70USD na osobu.
  • Local ferry - pondelok, utorok, streda, piatok, sobota, nedeľa - odchod o 23:45, cesta trvá 5 hodín.
  • Province ferry - pondelok, streda, sobota - odchod o 07:00 + prestup na ostrove Rasdhoo o 11:00, cesta z Thoddoo na Rasdhoo trvá hodinu a z Rasdhoo na Male 3 hodiny.
  • Súkromný motorový čln - na vyžiadanie, cena 585USD + 50USD za osobu, maximálny počet osôb je 12. Cesta trvá hodinu aj pol.

My sme si cestou na ostrov vybrali možnosť s prestupom na Rasdhoo, kde nás už čakal pracovník z nášho ubytovania, poukazoval nám ostrov a odprevadil nás na Thoddoo. Cestou naspäť z dôvodu časovej tiesne sme si zvolili speed boat, v ktorej som sa pri každom náraze na vlnu cítila ako na kolotoči, čo samozrejme časť posádky so žalúdkom nezvládla.

Thoddoo

Jednou zo skvelých vecí je, že počas svojho pobytu máš možnosť nahliadnuť do maledivského spôsobu života. Obyvatelia sú voči cudzincom plachí a keďže sú Maledivy moslimská krajina, uvedomelí návštevníci by mali rešpektovať určité pravidlá. Napríklad zákaz pitia alkoholu (ten sa dá dostať iba v rezortoch), ženy by nemali chodiť príliš odhalené, kúpanie hore bez je u žien neprístupné...

Uličky ostrova nie sú nijako zvlášť krásne, ale ponúkajú niekoľko reštaurácií, obchodíky s potravinami, jeden suvenír shop (otvára od 19:00 - 21:00) a potápačské centrum, ktoré zabezpečí aktívne trávenie voľného času spojené s potápaním, šnorchlovaním v širokom okolí a prenájmom bicyklov za 1USD/h. Z dôvodu malého počtu hostí je ponuka jedál v reštauráciách obmedzená, preto je najlepšie požiadať svoj guest house o prípravu jedla na večeru, či obed.

Ubytovanie

Ubytovacie zariadenia sa oplatí osloviť priamo prostredníctvom mailu, tak dostaneš lepšiu cenu ako napríklad v prípade rezervácie ubytka cez booking. My sme boli ubytovaní v guest house Heavenly Retreat, kde 5 nocí na osobu s polpenziou stálo 100EUR. Raňajky pripravujú kontinentálne alebo tradičné maldivské (tuniak s kokosom a plackami), na večeru sa podáva väčšinou ryba a samozrejme vždy miska ovocia. V prípade, že cestuješ cez ostrov Rasdhoo, poverený pracovník ťa bude čakať na ostrove.

Pláž

Na ostrove sa nachádza súkromná pláž určená pre turistov, kde sa môžu kúpať v plavkách. Nie je príliš veľká, ale vzhľadom na malý počet návštevníkov je postačujúca. Voda je čistá, tyrkysová, piesok biely a na palmových stromoch sa hompáľajú húpajúce sieťky. Koraly a podmorský svet nájdeš v hlbších vodách, ale z dôvodu silnejšieho prúdu je šnorchlovanie ťažké a hlavne nebezpečné.

Ovocný raj

Ostrov v tvare menšieho oválu je najväčším vývozcom ovocia a zeleniny na Maledivách, preto je posiaty plantážami, ktoré ponúkajú papáje veľkosti tekvice, uhorky, melóny, reďkovky... Papájami je ostrov doslova preplnený a domáci ťa s nimi vždy veľmi ochotne obdarujú. V prípade záujmu mnoho guest housov ponúka exkurziu s ochutnávkou miestneho ovocia a zeleniny.

- ČÍTAJ ĎALEJ: KOMPLETNÝ NÁVOD AKO CESTOVAŤ PO MALDIVÁCH + 20 MOJICH NAJOBĽÚBENEJŠÍCH FOTOGRAFIÍ-

- ČÍTAJ ĎALEJ: KOMPLETNÝ NÁVOD AKO CESTOVAŤ PO PERU - 

- ČÍTAJ ĎALEJ: ZA VÔŇOU ČAJU - SRÍ LANKA

 

Follow me

Pridaj sa aj ty a cestuj spolu so mnou!

Zle vyplnená emailová adresa.


O mne

Ahoj!
Toto sú moje zápisky z ciest a miest, o mne, o ľuďoch a o všetkých mojich zážitkoch. Keďže je svet veľký, mojim snom je ho prebádať celý. Objavovať jeho krásy, zákutia, vône, chute...Tak buď vítaný/á a uži si ho spolu so mnou!

FOLLOW ME

© www.hereisnika.sk 2016. Všetky práva vyhradené. profile 01
Created by Danes Creative elements.