Spletité uličky, kanály, pestrofarebné škrabošky, či ručne robené masky a gondolieri s loďkami pohojdávajúcimi sa vo svetle slnka a po jeho západe večerných lámp. Miestami cítiť pach rybaciny a počuť bzučanie motorových člnov. Áno, som v Benátkach. V meste postavenom na vode! Chceš sa zatúlať do slepých uličiek a zažiť kúsok Benátskeho kraja? Nasleduj ma!

venice follow me

Úzkymi uličkami Benátok ako jedného z najnavštevovanejších miest Talianska sa premelie tisíce návštevníkov a ja som jednou z nich. Bezcieľne sa potulujem mestom, sadám si na vystúpené drevené mostíky pozdĺž kanálov a sledujem dianie navôkol. Predstavujem si aké asi boli v minulosti bujaré oslavy, pričom ich účastníci prechádzali rovnakými uličkami v kostýmoch a maskách, ktoré aspoň na moment "zmazali" rozdiel v ich spoločenskom postavení. Rozpovedzme si príheb o tom...

...ako to všetko začalo - po stopách benátskeho karnevalu

Zábava, 40-dňový pôst a samozrejme neodmysliteľné masky, zahaľujúce identitu každého hrdého nositeľa. Tradícia, ktorá znamená zahájenie pôstu v období pred Veľkou nocou má za sebou dlhú minulosť pretkanú úpadkami, nariadeniami a opätovným znovuzrodením. Maska - znak anonymity sa zneužívala na zahmlenie nemorálneho správania v dôsledku čoho sa mesto začalo brániť. Nariadenie zákazu nosenia masky a kostýmu mimo obdobia karnevalu viedlo jeho narušiteľov k väzeniu, pokute, verejnému výsmechu na otvorenom námestí, či vyhosteniu z Benátok na dlhé 4 roky. Z dôvodu strachu z rebélie bol karneval čiastočne zrušený, no jeho tradícia bola následne opäť obnovená a pretrváva až dodnes (koná sa 10 dní pred Popolcovou stredou).  

benatky cestovanie

Ubytovanie v Benátkach

Keďže som si pôvodnú cestu do Talianska na poslednú chvíľu predĺžila o ďalšie nie úplne plánované 3 dni a nájsť cenovo primerané ubytovanie v Benátkach tak či tak nie je ľahké, ubytovala som sa v Noale. Noale je malé mestečko neďaleko Benátok, presnejšie 30 minút vlakom od hlavnej stanice Venezia - St. Lucia, ktorý premáva v pravidelných intervaloch zhruba každú pól hodinu za jednosmernú cenu lístka 3,40 €. Vlaková stanica St. Lucia sa nachádza pri Canale Grande, oproti Piazzale Roma, odkiaľ do ďalších častí mesta premáva vodná doprava. Presný harmonogram odchodov vlakov z Noale do Benátok si vieš pozrieť na Trainline. Ceny za služby sú v Noale nižšie a samotné mesto je doplnené atraktívnym námestím obklopeným hradbami, rušnými kaviarničkami, obchodmi, či miestnymi reštauráciami. 

venice grand canal benatky cestovanie

Doprava v Benátkach - taxi, gondola, alebo MHD?

Hrdé mesto Benátčanov "spievajúcich serenádu O Sole Mio" stojí v provincii Veneto, ktorá je obklopená pobrežím Jadranského mora. Gondoly tancujúce v symfónií vĺn úzkych kanálov so svojim typickým vzhľadom ustáleným od 11. storočia a ostatná vodná doprava je jeho neodmysliteľnou súčasťou. Keďže v Benátkach platí zákaz jazdy autom, skútrom, či byciklom, na člnoch sa premáva polícia, pohotovostná služba a aj samotní obyvatelia mesta...

  • Gondola - čierne loďky v minulosti postavené na rýchly presun plaviace sa po miestnych kanáloch s dlhoročnou tradíciou sú jedným z najväčších turistických lákadiel. Kabínkové gondoli, ktoré v dobe svojej veľkej slávy skrývali lordov z aristokratických rodín spolu so svojimi konkubínami dnes už nejazdia a preto je v súčasnosti plavba po kanáloch sprevádzaná holým nebom. Všetky gondoli majú kapacitu 6 osôb a polhodinová cesta stojí okolo 100 € + v prípade záujmu príplatok za speváka spievajúceho serenádu. Trošku drahá romantika nie?

gondola benatky

  • Vaporetti - vodné autobusy - mesto na vode spolu so svojou spletitou zmesou kanálou môžeš preskúmať aj vaporettom - loďou v podobe verejnej dopravy. Mapku liniek, časový harmonogram odchodov a ceny lístkou si vieš pozrieť na ACTV a Venezia.net
  • Traghetto - verejný trajekt - menej luxusné verzie gondoly, ktoré prevádzkujú gondolieri v spolupráci s mestskou radnicou. Plavia sa cez Grand Canal, ktorý križujú tri mosty. Oficiálne trasy a informácie o doprave verejnou gondolou nájdeš na Venice for Visitors.
  • Vodné taxi - ak hľadáš najdrahšie taxi služby v Európe, si na správnom mieste! Na ich využitie je potrebná rezervácia, pričom oficiálne taxíky majú po bokoch čierne registračné číslo na žltom podklade. Motoscafi Venezia

zapad slnka benatky

Labyrint spletitých uličiek a kanálov

Prechádzam sa po úzkych uličkách a strácam sa v ich labyrinte. Jedna cesta je plná rušných ľudí a kaviarní s vôňou čerstvo mletej kávy, v druhej počuť iba hukot vĺn narážajúcich na pestrofarebné budovy, ktoré za sebou zanechali motorové člny. Narážam na domy dvoch tvárí, kedy je tá krajšia z nich vystavená obdivu ľudí, či plaviacim sa gondolám a druhá nesie známky uplynulých rokov a minulosti. Sledujem výklady obchodov so starožitnosťami a ručne robenými maskami, z ktorých výroby sa stalo remeslo, pričom každý tvar má svoj význam. Benátky tvorí 118 ostrovov postavených na lagúne formovanej morskou hladinou, prílivom a odlivom, ktoré ako už súčasť koloritu z času na čas zaplavia uličky mesta. Cestou vdychujem históriu spolu s jej umením a nasledujem slová Napoleona, ktorý Benátky označil za najkrajšiu galériu sveta, ktorej stropom si zaslúži byť iba nebo.

benatky kanal polaroid

Aké sú moje tipy, postrehy?

  • Za účelom uržania čistoty je v Benátkach zákaz kŕmenia holubov.
  • V prípade, že sa chystáš autom, parkovať za poplatok môžeš pri Piazzale Roma. 
  • Vo večerných hodinách sa mesto pomaly vyprázdňuje, kedy všetky jednodňové zájazdy končia a ľudia sa uchyľujú do svojich hotelov. 
  • Reštaurácie, ktoré majú XY jazykov a fotiek na jedálnom lístku sú vo väčšine predražené a jedlo je priemerné.
  • S celodenným lístkom na vaporetto sa dostaneš aj na okolité ostrovy.
  • Karta Venezia Unica predstavuje city-pass, s ktorým môžeš využívať verejnú dopravu, vstupy do miestnych pamiatok, či kultúrnych podujatí.

Ak sa ti článok páčil, budem veľmi rada ak ho posunieš ďalej. O svoje skúsenosti a pocity z Izraela sa môžeš podeliť v podobe komentára! Ak si chceš prečítať články medzi prvými a cestovať spolu so mnou klikaj SEM. 

 

Follow me

Pridaj sa aj ty a cestuj spolu so mnou!

Zle vyplnená emailová adresa.


O mne

Ahoj!
Toto sú moje zápisky z ciest a miest, o mne, o ľuďoch a o všetkých mojich zážitkoch. Keďže je svet veľký, mojim snom je ho prebádať celý. Objavovať jeho krásy, zákutia, vône, chute...Tak buď vítaný/á a uži si ho spolu so mnou!

FOLLOW ME

© www.hereisnika.sk 2016. Všetky práva vyhradené. profile 01
Created by Danes Creative elements.